| Okuma Süresi: 5 Dakika
|

Türkiye’de Şirket Kurmak

Türkiyede Şirket Kurmak

Türkiye’de mülkiyet, yatırım veya ticaret için bir şirket kurmaya ilişkin süreç, koşullar ve prosedürler hakkında yeterli ayrıntıyı bu sayfada bulabilirsiniz.

Asya, Avrupa ve Orta Doğu arasındaki benzersiz ticaret konumu nedeniyle, Türkiye uzun yıllardır uluslararası yatırımları kendine çekmiştir. Birçok kamu ve uluslararası şirket, Türkiye’nin ana şehirlerinde ve çevresinde operasyonlar kurarak ülkenin dünya çapındaki önemini kanıtladı. İstanbul, bu dev şirketlerin büyük çoğunluğuna ev sahipliği yapıyor.

Türkiye’de Şirket Kuruluşu

Türk Doğrudan Yabancı Yatırım Yasası, uluslararası yatırımcıların yerli yatırımcılarla aynı hak ve yükümlülüklerden yararlanmalarına olanak tanıyan adil fırsatlar fikri üzerine inşa edilmiştir.

Aynı kurallar şirket veya işletme kuran ve hisse devri yapan yabancılar için de yerli yatırımcılara uygulandığı gibi geçerlidir. Uluslararası yatırımcılar, uluslararası standartları karşılayan, özel sermaye ve halka arz işlemlerini destekleyen, operasyonel şeffaflığı sağlayan ve Türk iş ortamını Avrupa düzenlemeleriyle uyumlu hale getiren bir kurumsal yönetim çerçevesi oluşturan Türk Ticaret Kanunu‘nda (TTK) listelenen şirketlerden herhangi birini kurabilir.

Türkiye, şirket kurmada bürokrasiyi ortadan kaldırarak, giderleri ve süreçleri azaltarak yatırım ortamını iyileştirmek için iş yapmayı kolaylaştıracak önlemler almıştır.

Sonuç olarak, Türkiye’de şirket kurmak şu anda sadece Ticaret Odaları‘nda yer alan ve ticaret merkezi olması gereken Ticaret Sicil Müdürlükleri aracılığıyla yapılmaktadır.

TTK Kapsamındaki Şirket Türleri ve Alternatif Şekilleri Nelerdir?

TTK’ya göre firmalar kurumsal ve kurumsal olmayan olmak üzere iki şekilde oluşturulabilir.

Kurumsal Formlar Nelerdir?

 • Anonim Şirket (A.Ş.),
 • Sınırlı Sorumluluk Şirketi (Limited Şirket, LTD. ŞTİ.).

Bazı finansal gereksinimlerin (asgari sermaye gibi) ve bölümlerin değişmesine rağmen, bir JSC veya LLC oluşturma süreçleri aynıdır.

Kurumsal Olmayan Formlar Nelerdir?

 • Genel Ortaklık,
 • Sınırlı ortaklık,
 • Hisselerle Sınırlı Ortaklık.

Bu beş farklı şirket şekli oluşsa da, Anonim ve Limited Şirket türleri hem dünya ekonomisinde hem de Türkiye’de en yaygın olanlarıdır.

Türkiye’de Şirket Nasıl Kurulur?

Kayıt prosedürü, şirketin şeklini belirledikten sonra bir haftadan fazla sürmez. Yabancı yatırımcının Türkiye’de şirket kurmadan önce belirli bir miktarda parası olması gerekir; örneğin, bir Limited Şirketin minimum ₺10.000 sermayeye sahip olması gerekirken, bir Anonim Şirketin minimum depozitosu ₺50.000 olması gerekir.

İngilizce bilen Türk avukatlarımız, kuruluş sürecine dahil olan tüm süreçlerde size yardımcı olabilir ve evrakları ilgili Türk makamlarına iletebilir. Ayrıca, ana dilinizi konuşan tercümanlarımız da hizmetinize hazırdır.

Şirket Merkezinin Yerine Karar Vermek İlk Adımdır

Türk hukukuna göre, bir firmanın yasal olarak ülkede kurulabilmesi için Türkiye’de bir merkezinin olması gerekir. Türkiye’de şirket kurmak için sanal veya fiziki merkez olmak üzere iki seçenek vardır:

 • İlk seçenek, zaten şirkete ait olan bir lokasyon seçmektir. Bunun dışında kiralama seçeneği de var. Bir mülk kiralamak; size aylık olarak bir miktar paraya, ayrıca komisyonlar ve diğer ücretler gibi ekstra maliyetlere mal olacaktır.
 • İkinci alternatifse, şirketiniz için fiziksel bir yer değil, tamamen yasal bir adres olan sanal bir ofis almaktır.

Şirketin Sermaye Fonları Listedeki İkinci Adımdır

Firma sermayesinin birincil yönü Türk mevzuatına göre hareket etmektir. Türkiye’de şirket kurmak için gereken asgari sermaye, LTD. ŞTİ. için ₺10.000 ve A.Ş. için ₺50.000’dir.

Türk mevzuatı, şirketleri sermaye değerlerine göre ele aldığından, bu fon miktarı size herhangi bir bağımsızlık sağlamayacaktır. Sonuç olarak, şirketinizin sermayesi ₺100.000 olarak belirlenmişse şunları yapabileceksiniz:

 • Türkiye’de çalışma izni (veya oturma vizesi) almak sizin için daha kolay olacak.
 • Önemli oluşumlara katılma fırsatına sahip olacaksınız; TÜRSAB, MÜSİAD ve diğerleri.
 • Rahat bir şekilde ticaret yapabilecek veya malları ihraç & ithal edebileceksiniz.

Şirketin kuruluş işlemi sırasında yatırımın bankaya yatırılması gerekmemektedir; bunun yerine, çalışma izni başvurusu yapılmadan önce veya kuruluş tarihinden itibaren 24 ay içinde yatırılmalıdır.

Türkiye’de Şirket Kurmanın Diğer Ana Adımları Nelerdir?

 • İşin Hazırlanması: İş yapısının seçilmesi ve hazırlanması.
 • Dikkat Edilmesi Gerekenler: Gerekli belgelerin hazırlanması.
 • Zorunlu Gereksinimler: Gerekli lisanslar ve izinler için başvuru.
 • Vergiler: Vergi amaçlı kayıt.
 • İşe Hazırlanmak: Şirket mührünün alınması.

Türkiye’de Yeni Şirket Kurma Prosedürü Nedir?

Türkiye’de şirket kurmak isteyen yabancı girişimciler, işe başlamadan önce birkaç süreci tamamlamalıdır. Bu aşamalar aşağıdaki gibidir:

 • Kurmayı seçtikleri şirket türüne karar vermek ve Şirketler Yasası’na göre gerekli evrakları yazılıp noter tasdik ettirmek.
 • Bir şirket banka hesabı oluşturulması ve yasal asgari sermayenin yatırılması.
 • Şirketin yöneticilerini veya yönetimini yasalara uygun olarak belirlemek.
 • Ana Sözleşme ile ortakların ve yöneticilerin isim ve adreslerini Ticaret Siciline ibraz edilmesi.
 • VERGİ ve KDV numaralarının alınması ve sosyal güvenlik nedenleriyle vergi dairesine kayıt olunması.

MGC Legal şirket kuruluş hizmetleri, hukuki konularda size yardımcı olmak için burada. İngilizce bilen Türk avukatlarımız tüm süreç boyunca size yardımcı olacaktır.

Türkiye’de Şirket Kurmak İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

Ticaret Sicil Memurluğu için gerekli belgelerin hazırlanması Türkiye’de şirket kurmanın en önemli prosedürlerinden biridir.

Ana Sözleşme, hazırlanması ve noter tasdikli olması gereken en önemli belgedir. Kimlikleri, adresleri, şirketin sermayesine katkıları ve sahip oldukları hisse sayısı da dahil olmak üzere hissedarlar hakkında tüm bilgileri içermelidir.

Ana Sözleşme’de, ayrıca; isimleri, nasıl seçildikleri ve görevden alınabilecekleri, yükümlülük ve sorumlulukları gibi şirket yönetimi hakkında bilgiler de yer almalıdır.

Şirketin ticari unvanı, Türkiye’deki konumu ve iş özeti aynı belgelerde uygun şekilde belirtilmelidir. Esas Sözleşme’nin diğer bölümleri, şirkette yapılabilecek değişikliklere ve hissedarlar arasında herhangi bir zorluk yaşanması halinde uyuşmazlık çözüm süreçlerine ilişkin olabilir.

Esas Mukavelenin Ticaret Kanunu düzenlemelerine uygun olarak yazılması zorunludur. Türkiye’de şirket kurmak isteyen yabancı bir yatırımcıysanız, Türkiye’deki hukuk büromuz bu evrakların hazırlanmasında size yardımcı olabilir.

Buradaki can alıcı nokta, şahıs şirketi kurulurken Ticaret Siciline basit bir başvuru formunun ibraz edilmesi gerektiğidir. Ortaklık tapusu, Türkiye’de komandit şirketler olarak bilinen ortaklık kurmanın merkezinde yer almaktadır.

Türkiye’de Kurulmuş Bir Şirketin Ortakları Kimlerdir?

Hissedarlar şirketin kurucuları veya başka bir deyişle sahipleridir. Bunlar, bireyler veya işletmeler olabilir ve firma içinde çeşitli hak ve sorumlulukları vardır.

Bir firmanın hisse sayısı, hem özel hem de kamu kuruluşlarında birdir. Bunlar, Türk vatandaşları veya ikamet eden kişiler olabilir. Bununla birlikte, yabancılar Türkiye’de şirket kurarken tek ortak olarak da işlev görebilirler.

Hissedarların birincil yükümlülüklerinden biri şirketin sermayesine katkıda bulunmaktır. Katkılarına bağlı olarak firmada az ya da çok hak alacaklardır.

Hissedarlara en büyük fayda, Limited Şirketler söz konusu olduğunda, işletmenin borçlarına ve diğer yükümlülüklerine ilişkin sorumluluklarının şirkete yatırdıkları para miktarı ile sınırlı olmasıdır. Hissedarların pozisyonu, ortaklık durumunda ortaklar veya üyeler tarafından doldurulur.

MGC Legal’in Şirket Kuruluş Hizmetleri Nelerdir?

MGC Legal, Türkiye’de uzun yıllardır hizmet veren çok kaliteli ve tanınmış bir hukuk firmasıdır. MGC legal, özellikle yabancıların Türkiye’de şirket kurma da dahil olmak üzere yaşadıkları hukuki sorunlara odaklanmaktadır.

İngilizce konuşan avukatlardan oluşan kadromuz, bu süreç boyunca size yardımcı olmaya hazırdır ve tüm sorularınızı yanıtlayacaktır.

Türkiye’de Şirket Kurmak Hakkında Sıkça Sorulan Sorular Nelerdir?

Bu bölümde bazı sorularınızı yanıtlamaya çalışacağız.

Türkiye’de Şirket Kurmanın Bedeli Nedir?

Türkiye’de şirket kurmanın maliyeti düşüktür. Yine de şirket sahibi, şirket tescil masraflarını, noter ücretlerini ve süreci yöneten Türk hukuk bürosunun (atanmışsa) komisyonunu dahil etmelidir.

Bir Şirket Kuruluş Temsilcisi Kullanmalı mısınız?

Artan sayıda şirket kurma acentesi, hizmetlerinin yerel gazetelerde reklamını yapıyor ve çoğu şehir merkezinde bulunabilir. Birçok gurbetçi, yetkili bir acente bulmanın, zamandan ve emekten tasarruf sağladığı için bu yolu tercih ediyor.

Birini işe almayı düşünüyorsanız, önceden biraz araştırma yapın ve başka hangi gurbetçi işletmelerin kurulmasına yardımcı olduklarını görün. Bu işletmelerin bazıları, her şeyde olduğu gibi, diğerlerinden oldukça üstündür.

Türkiye’de Şirket Kurmak Ne Kadar Sürer?

Türkiye’de bir şirket kurmak yaklaşık üç hafta sürer. Şube olması durumunda süreç daha uzun sürer. Türkiye’de şirket kurarken Türk makamlarınca takip edilen süreçler hakkında ek tavsiye istiyorsanız, Türkiye’deki avukat ekibimizle iletişime geçin. Özelleştirilmiş işletme kayıt hizmetlerimizle size yardımcı olabiliriz.

Türkiye’de Şirket Kurmak İçin Nereden Bilgi Alabilirsiniz?

Birçok insanın ilk temas noktası avukatlarıdır. Türk şirket düzenlemelerini bilen ve yabancılara Türkiye’de başarılı girişimler kurmalarında başarılı bir şekilde yardımcı olan saygın bir hukuk müşaviri edindiğinizden emin olun. Ayrıca, tüm Türk büyükelçiliklerinde konuyla ilgili güncel ve doğru bilgiler bulunmaktadır.

Yabancılar Türkiye’de Ne Tür Şirketler Kurabilir?

Birçok yabancı, turizmle ilgili işletmeler kurar veya diğer gurbetçilerin ihtiyaçlarını karşılar. Kulüpler ve barlar, restoranlar ve kafeler, oteller, kısa süreli veya uzun süreli kiralama firmaları, emlakçılar, mağazalar ve bakım kuruluşları standart şirket kurulumu olarak karşımıza çıkıyor. Gurbetçiler için bir şirket organize etmek ve yönetmek genel olarak basit bir süreçtir.

Gurbetçilerin, Ticaret ve Sanayi Bakanlığı‘ndan özel izin almadan Türkiye’de bazı işletmeleri işletmesine izin verilmemektedir. Bankalar, faktoring firmaları, özel finans kuruluşları, döviz büroları, Sermaye Piyasası Kanunu‘na tabi işletmeler, kamu depoculuğu ve serbest ticaret bölgesi işletmecileri bunlar arasındadır. Emin değilseniz, önceden hukuk danışmanınıza ve uygun yetkililere danışın.


Anahtar Kelimeler: Türkiye’de Şirket Kurmak, Türkiye’de Şirket Kurulumu, Türkiye’de Şirket Kuruluşu, Şirket Kurmak, Şirket Kuruluşu, Şirket Kurulumu.

İlginizi Çekebilir: Akaryakıt İstasyonu Nasıl Kurulur?