Okuma Süresi: < 1 Dakika

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Tarafından Zorunlu Karşılık Oranları Yükseltildi

Yazar: MGC LEGAL
Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Tarafından Zorunlu Karşılık Oranları Yükseltildi

Zorunlu Karşılıklar Hakkında Tebliğ’de (Sayı: 2013/15) Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ (Sayı: 2023/30) 02.11.2023 Tarihli T.C. Resmî Gazete’de yayımlandı. Tebliğ ile ilave zorunlu karşılıklar hakkında değişiklik yapıldı:

Tebliğe göre, Kur Korumalı Mevduat’ın (KKM) yoğunlaştığı 6 aya kadar vadelinin zorunlu karşılık oranı 5 puan artırılarak yüzde 30’a yükseltildi. 1 yıla kadar vadeli ile 1 yıl ve daha uzun vadeli olanlar için zorunlu karşılık oranı ise yüzde 5’ten yüzde 10’a çıkarıldı.

TCMB, Eylül ayında KKM’nin yoğunlaştığı 6 aya kadar vadelinin zorunlu karşılık oranını yüzde 15’ten yüzde 25’e yükseltmiş, 1 yıla kadar vadeli ve 1 yıl ve daha uzun vadeli olanlar için zorunlu karşılık oranını ise yüzde 5 olarak belirlemişti.

Yabancı para cinsinden mevduat/katılım fonu için zorunlu karşılık oranları tüm vadelerde 1’er puan artırıldı. Piyasadaki TL likidite fazlasının sistemden çekilmesi ve TL mevduata geçişin desteklenmesi amacıyla TL cinsinden tesis edilmek üzere tüm vadelerde döviz mevduata yüzde 4 ilave zorunlu karşılık uygulanmasına karar verildi.

Son olarak, yurt dışından sağlanan yatırımların teşvik edilmesi amacıyla söz konusu kaynaklara zorunlu karşılık istisnasının süresi 2023 yılı sonundan 2024 yılı sonuna kadar uzatıldı.