Okuma Süresi: < 1 Dakika

Avrupa Birlği (AB) Yapay Zekâ Düzenlemeleri (AI ACT) Konusunda Anlaşmaya Vardı

Yazar: MGC LEGAL
Avrupa Birlği, Yapay Zekâ Düzenlemeleri (AI ACT) Konusunda Anlaşmaya Varıldı

Avrupa Komisyonu, Avrupa Birliği Konseyi ve Avrupa Parlamentosu arasında görüşmeler sonucu geçici şekilde bir anlaşmaya varıldı.

Genel bakımdan ilgili yapay zekâ düzenlemeleri, riske neden olabilecek sistemler için risk yönetimi, model değerlendirmeleri ve kırmızı ekip oluşturma gibi ek yükümlülükler öngörürken kurulacak “Yapay Zekâ Ofisi” ile denetimin sağlanması amaçlanıyor. Ayrıca, yasaklanacak sistemler konusunda kategorilerde bir uzlaşıya ulaşılırken anlaşmada kamuyu manipüle edebilecek, sosyal puanlama yapabilecek sistemlerin yasaklanması öngörüldü.

Yüksek riskli sistem olarak görülen sistemlerin teknolojik altyapı, kişisel verilerin gizlenmesi ve aydınlatma yükümlülükleri gibi birçok yükümlülüğü yerine getirmesi bekleniyor. Bunun yanı sıra, sistemlerin kamuya kullanıma hale çıkmadan test edilmesi ve temel insan hakları bakımından değerlendirilmesi gerektiği açıklandı.

Bu tür sistemlere verilecek cezaların da belirlendiği anlaşmanın son haline henüz karar verilmemiş olup; görüşmeler hala devam etmektedir. Bununla beraber, ilgili mevzuatın önümüzdeki yıl son halini alarak açıklanması bekleniyor.

Birçok uzmanın değerlendirmelerinde yer verdiği AI Act, bu değerlendirmelere göre yapay zekânın çok yeni bir teknoloji olması ve sürekli gelişmesi nedeniyle “kusurlu bir girişim” olarak nitelendirilse de hiçbir düzenleme olmamasından daha iyi olacağını dile getirdi.


İlginizi Çekebilir: Yapay Zekâ Teknolojisinde Kişisel Verilerin Korunması.