Okuma Süresi: < 1 Dakika

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası Türk Lirası Mevduatlarını Destekleyecek Yeni Düzenlemelere Gitti

Yazar: MGC LEGAL
Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası Türk Lirası Mevduatlarını Destekleyecek Yeni Düzenlemelere Gitti

01/12/2023 Tarihli T.C. Resmî Gazete‘de Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası tarafından;

Türk Lirası Mevduat ve Katılma Hesaplarına Dönüşümün Desteklenmesi Hakkında Tebliğ’de Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ
Altın Hesaplarından Türk Lirası Mevduat ve Katılma Hesaplarına Dönüşümün Desteklenmesi Hakkında Tebliğ’de Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ Yayımlandı.

Söz konusu tebliğlere göre; bankalar, döviz dönüşümlü kur korumalı hesaplara politika faizinin altında faiz verebilecek. Ancak bu oran, politika faizi olan 1 hafta vadeli repo ihale faiz oranının yüzde 85’inden daha düşük olamayacak. Böylece standart TL mevduat desteklenirken, döviz dönüşümlü kur korumalı mevduata (KKM) verilen faizin cazibesi azaltılacak.

Ayrıca, gerçek kişi dönüşüm hesaplarının tarih koşulunda teknik değişikliğe gidildi. Buna göre, yurt içi yerleşik gerçek kişiler, 30 Kasım 2023 itibarıyla bankalarda mevcut olan altın, dolar, avro ve İngiliz sterlini cinsinden mevduat ve katılım fonu hesaplarını TL’ye çevirebilecek.

Merkez Bankası’nın politika faizinden düşük oranlar uygulanan döviz dönüşümlü kur korumalı mevduat hesaplarında, kur farkının banka tarafından ödenecek faiz veya kar payından yüksek ancak politika faizi ile hesaplanan tutardan düşük olması durumunda aradaki farkın tamamı banka tarafından karşılanacak.

Kur farkının politika faizi ile hesaplanan tutardan yüksek olması durumunda ise söz konusu destek tutarının, politika faizi ile hesaplanan tutara kadar olan kısmı banka, üzerindeki kısmı ise TCMB tarafından ödenecek.

TL’ye geçişlerin hızlandığını gösteren veriler doğrultusunda gerçek kişiler için aylık yüzde 2 olarak belirlenen TL payı artış hedefi, Eylül’de yüzde 2,5’e, Ekim’de de yüzde 3,5’e yükseltilmişti. TCMB, bu düzenlemeler ile TL mevduatı cazip kılmak amacıyla attığı adımlarına devam etmektedir.