Paylaş
MGC Legal Telegram
AŞAĞI KAYDIR

YAYINLAR

Covid-19 Ve İş Güvenliği – Uzaktan Çalışma

A. GİRİŞ

 

İlk olarak Çin Halk Cumhuriyeti’nin Vuhan eyaletinde görünmesi ile birlikte hızla tüm dünyayı etkisi altına alan ve 11.03.2020 Tarihinde Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından pandemi ilan edilen Yeni Tip Koronavirüs (Covid-19) salgını, beraberinde çalışma hayatımızda da birçok yeni durumu ve sorunu beraberinde getirmiştir. Bunlardan bir tanesi de çalışanlarının sağlığı için, teknolojik alt yapıları da uygun olan iş yerlerinin uzaktan çalışma uygulamasına geçmeleridir. Ancak halk arasında evden çalışma olarak da bilinen uzaktan çalışma uygulaması, İş Güvenliği ve iş kazalarının değerlendirilmesinde de birtakım belirsizlikleri ortaya çıkarmıştır.

DEVAMI
Çalışma Durumunda Corona Virüs’ün Çalışanlarda Çıkması ve Yayılması Durumunda Şirket Herhangi Bir Yaptırımla Karşılaşılabilir mi?

Aralık 2019’da Çin Halk Cumhuriyeti’nin Vuhan kentinde ortaya çıkan ve hızla Dünya’ya yayılan, 11.03.2020 tarihinde ise Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından pandemi olarak ilan edilen COVID‐19 hastalığı, dünya çapında bir çok ülkede bir çok kişide görülmeye başlamış ve ülkemizde de hastalığın yayılmasının önlenmesi amacıyla bir takım sert tedbirler alınmaya başlanmıştır. Gerek alınan tedbirler nedeniyle gerekse de insanların hastalığa yakalanmak istememesinin doğal sonucu olarak çalışma hayatında bir takım değişikliklere gidilmek zorunda kalınmıştır. Bu değişikliklerin altında yatan sebeplerin bir kısmı toplumsal sağlığın korunması, bir kısmı ise ekonomik sebeplerden ötürü olmuştur. Bu yazımızda pandemi ilan edilmiş ve toplum sağlığını yakından ilgilendiren yeni tip koronavirüs salgınının “çalışma durumunda bu virüsün çalışanlarda çıkması ve yayılması durumunda şirket herhangi bir yaptırımla karşılaşılabilir mi” konusuna değineceğiz.

DEVAMI
Cumhurbaşkanlığının 22.03.2020 tarihi kararnamesi sonrası İcra İşlemlerine İlişkin Soru ve Cevapları İçeren Bilgilendirme Metni

 

MGC Legal İcra Departmanımızca hazırlanan 22.03.2020 tarihli cumhurbaşkanlığı kararnamesi sonrası icra işlemlerine ilişkin soru cevapları içeren bilgilendirme metnine aşağıdan ulaşabilirsiniz. 

DEVAMI
Yeni Tip Koronavirüs (Covıd-19) Salgını Ve İş Hukukuna Etkileri

Aralık 2019’da Çin Halk Cumhuriyeti’nin Vuhan kentinde ortaya çıkan ve hızla Dünya’ya yayılan, 11.03.2020 tarihinde ise Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından pandemi olarak ilan edilen  COVID-19 hastalığı, dünya çapında bir çok ülkede bir çok kişide görülmeye başlamış ve ülkemizde de hastalığın yayılmasının önlenmesi amacıyla bir takım sert tedbirler alınmaya başlanmıştır.

 

Gerek alınan tedbirler nedeniyle gerekse de insanların hastalığa yakalanmak istememesinin doğal sonucu olarak çalışma hayatında bir takım değişikliklere gidilmek zorunda kalınmıştır. Bu değişikliklerin altında yatan sebeplerin bir kısmı toplumsal sağlığın korunması, bir kısmı ise ekonomik sebeplerden ötürü olmuştur.

 

Bu yazımızda pandemi ilan edilmiş ve toplum sağlığını yakından ilgilendiren yeni tip koronavirüs salgınının çalışma hayatına etkileri üzerine ayrıntıya girmeden genel olarak değineceğiz.

DEVAMI
Covid-19 Virüsünün Çekte İbraz Sürelerine İlişkin Mücbir Sebep Etkisi

 

  1. Covid-19 Hali ve Mücbir Sebep Yaratıp Yaratmadığı

 

Koronavirüs, diğer ismiyle COVID-19, 2019 yılının son aylarında Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan ve hızla dünyanın birçok bölgesine yayılarak insan sağlığını tehdit eden bir salgın hastalığa dönüşmüştür. Henüz kesin veriler ile tedavisi bulunmayan ve genel önlemler ile yayılması engellenmeye çalışılan virüs, birçok ülkede hayati gereklilik arz edenler dışında faaliyetlerin durdurulmasına, kültür, sanat, spor ve benzeri tüm etkinliklerin askıya alınmasına ve nüfusun evlerinde vakit geçirmek suretiyle virüse yakalanmaması ve yaymaması adına alınan bir dizi gerekli adımların atılmasına neden olmuştur.

DEVAMI
© MGCLEGAL 2020 / BÜTÜN HAKLARI SAKLIDIR.
Yukarı Git