| Okuma Süresi: 2 Dakika
|

VİZE BAŞVURULARININ ASKIYA ALINMASI NE DEMEKTİR?

AV. ZİYA UGUR

Vize başvurularının askıya alınması ne demek?

ABD büyükelçiliği yaptığı açıklamada elçilik ve konsolosluklarına gelen ziyaretçi sayısını en aza indirmek için Türkiye’den göç amaçlı haricinde başkaca herhangi bir vize hizmeti sunulmayacağını belirtmiştir.

 

Bu durum doğrultusunda ABD’nin Türkiye temsilciliklerinden Türk ve diğer tüm ülkelerin vatandaşları göç amacı taşımayan bir vize başvurusu yapamayacaktır.

 

Bu durumdan etkilenecek vize türleri ise;

Diplomatik Vize, İş veya Gezi amaçlı vize, Transit Geçiş Vize, Gemi ve Uçak Personeline verilecek Mürettebat vizesi, Tüccarlara verilecek vize, Şirket İçi Transferlere ilişkin vize Öğrenci vizesi, BM ve benzeri organizasyonlara katılım sağlayacak diplomatlara verilecek vize, Geçici İşçilere verilecek vize, basın temsilcilerine verilecek vize, Değişim programları Ziyaretçilerine verilen vize, Uluslararası Kültürel Değişim Programlarına Katılmak için ABD’ye Gelen Değişim Ziyaretçilerine verilen vize, Belirli Meslekler için Geçici Çalışma Vizeleri ve Adli Olaylar veya Casusluk Olaylarında Bilgi Sağlayanlara verilecek vizedir.

 

 

Bu durumdan etkilenmeyecek göçmen vize türleri ise;

Eş veya nişanlıya verilen vize, Yatırımcılara verilecek vize, birinci derece akrabalara verilecek vize ve yeşil kart kurası olarak da bilinen çeşitlilik göçmen vize kura programıdır.

 

 

Bu durumun sonuçları nasıl olacaktır;

Öncelikle belirtmek isteriz ki söz konusu yasak “yeni vizelere başvuru” için uygulanacak olup Türk vatandaşlarına ülkeye giriş yasağı getirilmemesi sebebiyle an itibariyle herhangi bir sebepten geçerli bir vizesi olan kişileri etkilemeyecektir.

Ancak söz konusu yasak sebebiyle ticari hayatta büyük sorunlar ortaya çıkabilecektir örneğin; ticari anlaşma sebebiyle Amerika Birleşik Devletine gitmesi gereken iş adamları Türkiye içerisinden vize başvurusunda bulunamayacaklar, havayolları veya deniz ticareti şirketleri yeni personelleri için başvuru da bulunamayacaktır. Bunun yanı sıra tur rezervasyonu veya vize için aracı firmalarla anlaşma yapan kişilerin yapılacak olan vize başvurularının ortaya çıkan mücbir sebep hali dolayısıyla yapılamaması üzerine bu durumun yakın bir sürede ortadan kalkmaması halinde tur şirketleri veya vize firmaları ile yapılan sözleşmeler fesih edilebilecek olup bu şirketlere ödenen hizmet bedelleri de iade alınabilecektir. Bu durum da söz konusu firmaları oldukça zarara uğratabilir.