| Okuma Süresi: 4 Dakika
|

SERMAYE PİYASASINDA FAALİYETTE BULUNANLAR İÇİN LİSANSLAMA VE SİCİL TUTMAYA İLİŞKİN ESASLAR HAKKINDA TEBLİĞ’DE DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR TEBLİĞ

SEZAİ ÖZKAMALI

Sermaye Piyasasinda Faaliyette Bulunanlar için Lisanslama ve Sicil Tutmaya Iliskin Esaslar Hakkinda Teblig’in amaci; sermaye piyasasi kurumlarinda ve halka açik ortakliklarda çalisanlarin mesleki yeterliliklerini, bilgi ve becerilerini tespit etmek amaciyla yapilacak sinavlara, bu sinavlar sonucunda verilecek lisanslara, lisanslarla ilgili düzenlenecek egitim programlarina ve lisansli personelin sicilinin tutulmasina iliskin usul ve esaslari düzenlemektir. 27.01.2017 tarihli Resmi Gazeteyle birlikte Sermaye Piyasasinda Faaliyette Bulunanlar Için Lisanslama ve Sicil Tutmaya Iliskin Esaslar Hakkinda Teblig’de Degisiklik Yapilmasina Dair Teblig yayimlanmistir. Bu Teblig’e göre;

 

Sınavların yapılması ve başvuru esasları;

·        Madde 11’deki degisiklik ile birlikte; sinav basvurulari internet üzerinden kabul edilir. Sinav giris belgeleri de yine adaylar tarafindan internet üzerinden alinir. Sinav giris belgeleri ayrica sinava katilacak adaylarin adreslerine postalanmaz. Sinava girecek kisilerin basvurulari üzerinde gerekli incelemeler yapildiktan sonra sinava girmesi uygun bulunanlar, sinav tarihinin “en az” 15 gün öncesinden sinav tarihine kadar SPL’nin veya SPL’nin isbirligi yaptigi kurulusun internet sitesinden “fotografli sinav giris” belgelerini yazdirarak alirlar. Basvurular, asagidaki hususlardan birinin varligi halinde reddedilebilir:

a) Basvuru sahibinin bu Tebligde aranan kosullari tasimamasi,

b) Basvuruya eklenmesi gereken bilgi ve belgelerin eksik olmasi,

c) Verilen bilgi ve belgelerin dogru olmamasi ve gerçegi dürüst bir biçimde yansitmamasi.

(3) Sinavlarin elektronik ortamda yapilmasi durumunda “bu hususa iliskin esaslar SPL tarafindan hazirlanan ve Kurulca onaylanan bir yönerge ile düzenlenir.” Seklinde degistirilmistir.

 

Sınav notlari ve sinav notlarinin geçerlilik esasları:

·        Madde 12’deki degisiklik ile birlikte; Sinavlarda basarili sayilmak için sinav konularinin her birinden 100 üzerinden en az 50 alinmasi ve tüm sinav konularindan alinan notlarin aritmetik ortalamasinin en az 60 olmasi gerekmektedir. Bir lisansi almak amaciyla girilmesi gerekli sinav konularinin hepsinden bir defada basarili olma zorunlulugu bulunmamaktadir. Dolayisiyla, ilk sinav basvurusunda ilgili lisansin sinav konularinin tamaminin seçilmesi zorunlu degildir. Sinav konularindan herhangi birinden alinan notun 50’nin veya aritmetik ortalamanin 60’in altinda olmasi halinde, izleyen sinavlarda geçerli not almak amaciyla istenilen sinav konularinin seçilmesi mümkündür. Geçerli not almak amaciyla girilen sinavlarda daha düsük not alinmasi halinde önceki not geçerliligini korur.

·        (2) Bir lisansla ilgili sinav konularindan geçerli not almak için, ilk kez girilen sinav tarihinden itibaren herhangi bir süre siniri bulunmamaktadir. Bununla birlikte, ilgili lisans için gerekli sinav notlarinin alindigi son sinav tarihinden itibaren geriye dogru üzerinden 3 yildan daha uzun bir süre geçmis sinav tarihlerinde alinan notlarin dikkate alinabilmesi için ilgili sinav konularinin yenileme egitimlerinin tamamlanmasi gerekmektedir.

·        (3) Daha önce almaya hak kazanilan lisanslar dolayisiyla basarili olunan sinav konularina, gerekli olmasi halinde ilgili lisansin yenileme egitiminin tamamlanmasi kosuluyla, daha sonraki lisans sinavlarinda tekrar girilmeyebilir, sadece fark konularin sinavlari alinabilir. Ayni sekilde, bir lisans almaya hak kazanilmis olunmasa dahi, daha önce herhangi bir lisansi almak için girilen sinavlar sonucunda basarili olunan sinav konularina, daha sonraki diger lisans sinavlarinda tekrar girilmeyebilir, sadece fark konularin sinavlari alinabilir. Ancak bu durumda da, ilgili lisans için gerekli sinav notlarinin alindigi son sinav tarihinden itibaren geriye dogru üzerinden 3 yildan daha uzun bir süre geçmis sinav tarihlerinde alinan notlarin dikkate alinabilmesi için ilgili sinav konularinin yenileme egitimlerinin tamamlanmasi gerekmektedir.”

·        “(5) Sinavlarda basarisiz olanlarin, yeniden girecekleri sinav sayisinda herhangi bir sinirlama yoktur. Ancak, ayni konudaki sinavlarin arasinda en az 60 gün olur. Elektronik ortamda yapilan sinavlara katilanlar, sinav tarihlerinden önceki veya sonraki 60 gün içinde yapilacak kagit ortamindaki sinavlara da girebilirler.”

 

Sınavlarin geçersiz sayilmasi;

·        Madde 13’deki degisiklik ile birlikte; kagit ortaminda yapilan sinavlara katilan adaylardan ve elektronik ortamda yapilan sinavlara katilan adaylardan seklinde ayrim yapilmistir. Bu ayrimin yani sira Madde’ye 4. Ve 5. fikralar eklenmistir. Bunlar;

·        (4) Üçüncü fikranin (b) ve (c) bentlerinde belirtilen nedenlerle sinavlari geçersiz sayilanlar ilgili sinav tarihinden itibaren 3 yili geçmemek üzere Yönetim Kurulu karariyla belirlenecek süre boyunca, kagit ortaminda yapilan sinavlar da dahil, açilacak hiçbir sinava alinmazlar. Gerek sinavlarin geçersiz sayilmasina gerekse sinavlara alinmamaya iliskin Yönetim Kurulu kararlarina karsi, kisiler kendilerine bildirimin tebligini izleyen 7 is günü içinde yazili olarak Kurula itiraz edebilirler. Bu itirazlar Kurul tarafindan 15 is günü içinde incelenip karara baglanir ve sonuç itiraz edene Kurul tarafindan yazili olarak bildirilir.

·        (5) Sinavlarda sorulacak sorularin önceden bilindiginin tespiti halinde, katilanlarin tümü için geçerli olmak üzere ilgili sinavlar Kurul karariyla iptal edilir.”

 

Sınav sonuçlarina itiraz;

·        Madde 14’deki degisiklikle beraber; Sinav sonuçlarina itiraz süresi 15 günden 7 güne düserken, Sinav Kurulu’nun karara baglama süresi 30 günden 15 güne düsürülmüstür. Sinav Kurulunun kararlarina karsi ise kararin ilgiliye tebligini izleyen 10 is günü olan itiraz süresi 7 is gününe düsmüstür.

 

Sınav Kurulu;

·        Madde 15’deki degisiklik ile birlikte; söz konusu madde “Kagit ortamindaki sinavlarin etkin bir sekilde yapilmasini saglamak üzere Sinav Kurulu olusturulur. Sinav Kurulu 5 üyeden olusur. Üyeler, Kurul Baskani tarafindan bir baskan ve bir de baskan vekili belirlenmek suretiyle seçilir. Üyelerin en az 3’ü Kurul meslek personeli veya Sermaye Piyasasi Faaliyetleri Düzey 3 Lisansina sahip kisiler arasindan seçilir.” Seklinde düzenlenmistir.

 

Sinav Kurulunun Görevleri;

·        Madde 16’daki degisikliklerle birlikte Sinav Kurulunun görevleri tanimi “kagit ortaminda yapilacak sinavlar” seklinde olusmus olup; “Sinav soru setlerini düzenleyerek sinava hazir hale getirmek, Sinav tarihlerini belirlemek, Sinavlarin yapilacagi sehirleri (sinav merkezlerini) belirlemek, Sinavlarda sorulacak sorularin gizliligini temin etmek ve sinavlar için gerekli güvenlik önlemlerini almak, Adaylarin sinava kabulü ile ilgili konularda nihai karari vermek, Sinav konularini ve sinav sistemini gelistirmek amaciyla önerilerde bulunmak, Ölçme ve degerlendirme sonuçlarini analiz etmek, Sinav sonuçlarina yapilacak itirazlari sonuçlandirmak.” Ifadeleri görev tanimindan çikartilmistir.

 

Lisans Yenileme Eğitimi;

·        Madde 17’deki degisikliklerle birlikte 2. Fikradaki “Lisans yenileme egitim tarihinin hesaplanmasinda lisans alinmaya hak kazanildigi tarih esas alinir.” Ifadesindeki hak kazanildigi tarih ibaresi yerine “son sinav tarihi” ifadesi seklinde düzenlenmistir.

 

Düzenlemelere Uyum ve Sır Saklama Yükümlülüğü;

·        Madde 22’deki degisiklikle birlikte; “Soru hazirlama sürecinin herhangi bir asamasinda görev alanlar” da her iki fikraya da eklenmis olup, bu sahislarin da bu fikralarla birlikte yükümlülükleri dogmustur.

 

Ücretler;

·        Madde 23’deki degisiklikle birlikte “sinav sonucuna itiraz ücreti” de Yönetim Kurulu tarafindan belirlenecek ve Kurulun onayi ile kesinlesecektir.

 

Sinav Notlarinin Geçerlilik Esaslari ile İlgili Geçis Süreci;

·        Teblig’e geçici madde 9 eklenmistir. Buna göre;

Bu Tebligin 12 nci maddesinin birinci fikrasinin son cümlesinde yer alan, geçerli not almak amaciyla girilen sinavlarda daha düsük not alinmasi halinde önceki notun geçerliliginin korunacagina iliskin hüküm, 24/12/2016 tarihinden itibaren yapilmis olan veya yapilacak sinavlarda uygulanir.”

Bu Teblig yayimi tarihi olan 27.01.2017 tarihinde yürürlüge girerek, bu Teblig hükümlerini Sermaye Piyasasi Kurulu yürütür.