Okuma Süresi: < 1 Dakika

OECD (İktisadi İş Birliği ve Gelişme Teşkilatı) Yapay Zekâ Tanımını Güncelledi

Yazar: MGC LEGAL
OECD (İktisadi İş Birliği ve Gelişme Teşkilatı) Yapay Zekâ Tanımını Güncelledi

OECD, 2019 yılında güvenilir yapay zeka politikalarını belirlemek adına gerçekleştirdiği toplantı kapsamında “yapay zeka” tanımı da yapılmıştı. Ancak, 8 Kasım 2023 Çarşamba günü bu tanım, OECD tarafından güncellendi. İlgili tanımın AB’nin yaklaşan yapay zeka düzenlemelerinde yer alması beklendiği gibi oluşturulacak diğer yapay zeka düzenlemelerine model olması bekleniyor.

Resmi çeviri olmamakla beraber, yapay zekanın yeni tanımı şu şekilde düzenlenmiştir:

Yapay zeka, açık veya örtülü amaçlar için kendisine verilen verileri tahmin, içerik, tavsiye veya fiziksel ya da sanal ortamı etkileyebilen sonuçlar çıkaracağını anlayabilen bir makine bazlı sistemdir. Farklı yapay zekalar kullanıma açıldıktan sonra kendi bilinç ve bağımsızlığı dahilinde çeşitlilik gösterebilir.

İlgili tanım güncellemesinin temel amacı, yapay zekanın son beş yıllık gelişimini tanımsal olarak yansıtmak, teknik açıklık ve doğruluğu artırmak ve tanımı geleceğe uygun hale getirmekti. Yeni tanımın, AB Komisyonu, Konsey ve Parlamento’nun yapay zeka düzenlemelerinde son düzlüğe girdiği bu dönemde, ilgili düzenlemelerde yerini alması bekleniyor.

Günümüzde yapay zekanın üretebileceği çıktı türü ayrıca metin, video veya resim gibi içeriklerle genişletilirken bazı sistemlerin kendine özgü sanat eserleri bile ortaya koyabildiği gözlemlenmiştir. Bu nedenle tanımda yer alan “sonuçlar çıkaracağını anlayan” ibaresi ile yapay zekanın sürekli bir değişim ve gelişim içerisinde olduğuna dikkat çekilmek istenmiştir.

Şu ana kadar, bu tanımın düzenlemelere dahil edilmesi konusunda resmi bir adım atılmamış olsa da ilgili tanım değişikliğinin birçok düzenleme sürecinde yönlendirici bir rol oynayacağı şüphesizdir.


İlginizi Çekebilir: Yapay Zeka Gelişmelerinin Hukuka Entegrasyonu.