| Okuma Süresi: < 1
|

MGC LEGAL YÖNETİCİ ORTAĞI AV. MUSTAFA GÜNEŞ, ANKARA ÜNİVERSİTESİ TARAFINDAN 8 MART 2019 TARİHİNDE DÜZENLENEN “GAYRİMENKUL SEMİNERLERİ”NE KONUK OLDU.

KURUMSAL İLETİŞİM MÜDÜRÜ BURÇİN GÖKÇEN

Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Gayrimenkul Geliştirme ve Yönetimi Anabilim Dalı tarafından düzenlenen Gayrimenkul Sektör Seminerleri, 8 Mart 2019 tarihinde gerçekleşti. Seminer konuğu ‘Türkiye’de Ticari Gayrimenkul Geliştirmenin Önündeki Engeller‘ konusu ile MGC Legal Kurucu Ortağı ve AYD Hukuk Müşaviri Sayın Av. Mustafa Güneş oldu.

Uygulamalı Bilimler Fakültesi Gayrimenkul Geliştirme ve Yönetimi Bölümü Başkan Yardımcısı Sayın Doç. Dr. Yeşim Aliefendioğlu’nun açılış konuşmasının ardından sözü alan Av.  Mustafa Güneş, sunumuna gayrimenkul geliştirmenin parametreleri ve geliştirme süreci hakkında bilgi vererek başladı.

Ticari gayrimenkullerde yatırım riski ve getirisi konularına değinen Güneş, öncelikle uygulama ile mevzuat arasındaki çatışmanın gayrimenkulün gelişim sürecine etkisindeki önemini vurgulayarak sektörler arası kamusal ve özel uygulama alanlarının ticaretin mantığı-evrenselliği kapsamında düşünülmesi gerektiği hakkındaki görüşlerini ifade etti. Ticari gayrimenkullerde önemli rol oynayan AVM’ler hususunda yönetmelikte olması gereken hususları vurgulayıp uygulamalarda oluşan boşlukların doldurulmasına ilişkin önerilerde bulundu.

Markalaşmanın AVM’ye etkisini ve ikincil markaların yaratmış olduğu rekabet ile yönetmelikte Türk Borçlar Kanunu (TBK) genel hükümleri içerisinde ele alınarak tüketici hakları, AVM ortak giderleri ve kira sözleşmeleri konularında Kat Mülkiyet Kanunu çerçevesinde kat maliklerinin ilişkilerinin tekrar düzenlenme yapılması gerekliliğini vurgulayan Mustafa Güneş, ticari gayrimenkullerin önündeki hukuki engeller arasında önemli bir yere sahip olan İmar Kanunu’nun içeriğinde yapılması beklenen değişiklikleri ve Türk Borçlar Kanunu tüketici haklarının konut ve çatılı iş yerleri konusundaki hüküm uyumsuzluğunu dile getirdi. Özellikle projelerin risk eğrilerinin İmar Kanunlarının sürece etkisindeki önemini ve süreçte riskin en yüksek olduğu noktanın imar planlarının sürece etki ettiği nokta olduğunu belirtti.

Seminerin sonunda katılımcılardan gelen soruları cevaplayan MGC Legal Yönetici Ortağı ve AVM Yatırımcıları Derneği Münhasır Hukuk Müşaviri Sayın Av. Mustafa Güneş’e katılımlarından dolayı teşekkür hediyesi, Uygulamalı Bilimler Fakültesi Dekanı ve Gayrimenkul Geliştirme ve Yönetimi Anabilim Dalı Başkanı Sayın Prof. Dr. Harun Tanrıvermiş tarafından takdim edildi.