Malta Vatandaşlığı Nasıl Alınır?


Malta Hükümeti, yabancı yatırımcılara yatırım yoluyla Malta vatandaşlığına başvurma imkanı veren bir yasa çıkardı. “Yatırım Yoluyla Malta Vatandaşlığı” seçeneği, yasal ikamet süresinin ardından Malta vatandaşlığının verilmesine olanak tanır. Bu imkan sayesinde; Malta vatandaşlığı alan aileler, Avrupa Birliği’nde istikrarlı ve güvenli bir ülkenin vatandaşı olmanın ve 184’ün üzerinde ülkeye vizesiz seyahat etmenin keyfini çıkarıyor.

Malta, önemli bir tarihe sahip bir Akdeniz ülkesidir. Avrupa Birliği ve Milletler Topluluğu üyesidir ve tarafsız bir ülke statüsüne sahiptir.

Malta Vatandaşlığı Başvurusu

Yatırım Yoluyla Malta Vatandaşı Olmak Mümkün mü?

Yatırım yoluyla Malta vatandaşlığına başvurmak, 2020 tarihli 437 sayılı İstisnai Hizmetler Yönetmeliği için Vatandaşlık Verilmesi başlıklı Yasal Bildirim aracılığıyla mümkündür. Bu yasa, Malta vatandaşı olmak için temel gereklilikleri ortaya koymaktadır.

Bu yasa, Malta Cumhuriyeti’ne doğrudan yatırım yapan ailelere istisnai hizmetler için Malta vatandaşlığı kazanmalarına izin verir. Yatırım sonrası süreç üç yıl sürer veya istisnai olarak daha fazla yatırım yapılırsa bir yıl sürer. Bu süreç, dört aşamalı bir durum tespiti sürecini ve başvuranın geçmişine ve fon ve servet kaynağına ilişkin katı doğrulama kontrollerini içerir. Bu nedenle Malta, bu mevzuat kapsamında yalnızca en uygun başvuru sahiplerinin onaylanmasını sağlar.

Malta Vatandaşı Olmak İçin Gerekenler Nelerdir?

Malta vatandaşlığına hak kazanabilmek için asıl başvuru sahibi 18 yaşında, sağlıklı ve sabıkasız olmalıdır. Buna ek olarak, Malta’nın vizesiz seyahat düzenlemelerinin olduğu bir ülkeye vizesi reddedilen ve daha sonra reddetmeyi düzenleyen ülkeye vize almayan herhangi bir başvuru sahibi Malta’da vatandaşlık başvurusunda bulunamaz.

Asıl başvuru sahibi ve bakmakla yükümlü olunan tüm yetişkin kişiler daha sonra Malta’da ikamet statüsü için başvurmalı ve vatandaşlık başvurularını bir veya üç yıl sonra sunmalıdır. Ayrıca, vatandaşlık alacak adayla gerçek bağlantı faktörlerini göstermeleri gerekir.

Başvuru sahibinin yapması gereken üç ana gereklilik vardır:

 1. Başvuru üç yıl sonra yapılacaksa 600.000 Euro, bir yıl sonra yapılacaksa 750.000 Euro tutarında doğrudan geri ödemesiz yatırım yapılmalıdır. Başvuruya dahil edilecek her bir aile üyesi için 50.000 Euro ek yatırım yapılacaktır.
 2. Malta’da kayıtlı bir yardım kuruluşuna en az 10.000 Euro bağış yapılmalıdır.
 3. Malta’da en az 700.000 Euro’ya bir konut mülkü satın almalı veya yıllık 16.000 Euro’ya bir mülkü kiralanmalıdır.

Not: Mülk yatırımı en az beş yıl süreyle elde tutulmalıdır ve satılmamalıdır. İkamet süresi boyunca bir konut mülkü de gereklidir.

Malta Vatandaşı Olmanın Avantajları Nelerdir?

Malta vatandaşlığına başvurmanın avantajları şunlardır:

 • Aynı başvuruya dahil etme imkanı: Eş, 28 yaşına kadar çocuklar ve 55 yaş üstü ebeveynler.
 • Özel fırsat: Bu seçenek 1.500 başvuru sahibi ile sınırlıdır (yıllık 400 ile sınırlıdır).
 • Gelecek nesillere otomatik olarak aktarılabilecek yaşam boyu vatandaşlık.
 • 184’ten fazla ülkeye vizesiz seyahat etme hakkı.
 • Saygın bir Avrupa Birliği ülkesinde vatandaşlık.
 • Uluslararası ticaret için ideal olan saygın bir finans merkezine erişim.
 • İngilizce konuşulan ülke ve işgücü.
 • Güvenli bir Avrupa ülkesinde yaşama ve mülk sahibi olma hakkı.

İlginizi Çekebilir: Malta Daimi İkamet Programı.


MGCC Legal’in sağladığı kolaylıklarla eğer siz de yatırım yoluyla Malta vatandaşlığına başvurmak için info@mgc.com.tr adresine e-mail gönderebilir veya aşağıda yer alan kontak formunu kullanabilirsiniz.


  MGC Legal olarak iletişim ile orantılı ve sınırlı bir şekilde kişisel verilerinizi işlemekteyiz.

  Mesaj gönderebilmek için Aydınlatma Metnini okumalı ve Açık Rıza Beyanı kabul etmelisiniz.