| Okuma Süresi: < 1
|

HAYVANLARI KORUMA KANUN TASLAĞINDA SON DURUM

STJ. AV. EZGİ ERSİN

Adalet Bakanlığı tarafından hazırlanan 27 maddelik ‘Hayvanları Koruma Kanun Taslağı” kapsamında hayvanlara karlı işlenen birçok şuça karşılık hapis cezası öngörülürken bu suçlara karşı verilen idari para cezaları da katlandı. Kanun tasarısında yer alan suçlar ve idari para cezalarından bazılarına yer verecek olursak;

-Hayvanlara acımasız ve zalimce muamelede bulunan veya eziyet eden ya da haklı bir neden olmaksızın öldüren, 4 aydan 3 yıla kadar hapisle cezalandırılacak. Birden çok hayvana karşı bu suçu işleyenin cezası yarı oranında arttırılarak 6 aydan 4.5 yıla çıkarılacak.

-Nesli yok olma tehlikesi altındaki bir hayvanı öldürene 3 yıldan 7 yıla kadar hapis verilecek. Birden çok hayvana karşı bu suçu işleyenin cezası yarı oranında arttırılacak ve 4.5 yıldan 10.5 yıla kadar hapis olacak. Hayvan dövüştürmeye ilk kez 2 yıl hapis cezası öngörüldü. Bir hayvan neslini yok edecek müdahalede bulunanlara verilen hayvan başına 10 bin liralık ceza, 20 bin liraya çıkarılacak.

-Hayvanlara acı vermeden kısırlaştırma yapılması yasağına uymamaya verilen ceza 700 liraya çıkarılacak.

-Sahipsiz/güçsüz hayvanların öldürülmesi cezası 4 bin liraya çıkarılacak.

-Ev ve süs hayvanlarının görüntülerini değiştirmek amacıyla müdahalede bulunmanın cezası 4 bin liraya çıkarılacak.

-Hayvanların doğal kapasitesini veya gücünü aşacak şekilde çalıştırılmasına veya yaralanmasına, gereksiz acı çekmesine, kötü alışkanlıklara özendirilmesine neden olacak şekilde eğitenlere hayvan başına verilen 1500 liralık ceza 4 bin liraya yükseltilecek.

-Hayvan ticareti izni almayanlara, bu konudaki yasaklara ve yönetmelik hükümlerine uymayanlara kesilen ceza 1000 liradan 3 bin liraya yükseltilecek.

-Hayvanlara kötü muamelede bulunmak, ev ve süs hayvanlarını eğitim almadan satmak, bu hayvanları 16 yaşından küçüklere satmak sonucunda verilen ceza hayvan başına 2 bin liraya çıkartılacak.

-Et ihtiyacı sağlamak için kesim yasaklarına uymama cezası ise 7 bin liraya yükseltilecek.