| Okuma Süresi: < 1
|

HAMBURG VERİ KORUMA VE BİLGİ EDİNME ÖZGÜRLÜĞÜ KOMİSYONU TARAFINDAN YÜZLERCE İŞÇİNİN KİŞİSEL VERİSİNİ İŞLEYEN ŞİRKETE 35.3 MİLYON EURO’LUK CEZA VERİLDİ.

YASİN ERZURUM

Hamburg’da tescilli H&M Hennes & Mauritz Online Shop Şirketi’nin Bavyera eyaletinin en büyük ikinci şehri olan Nuremberg’de de operasyonlarını yürüttüğü bir merkez söz konusudur. Merkezde çalışan yüzlerce işçinin verileri 2014 yılından beri detaylı bir şekilde işlenmiştir. Veri işleme, süpervizörlerin işçilerle gerçekleştirdiği kişisel ve iş arasında yaptığı konuşmalardaki bilgilerin bir ağ sürücüsünde kayıt altına alınması şeklinde gerçekleşmiştir. İşlenen veriler arasında basit günlük bilgiler olduğu gibi işçilerin dini görüşleri veya ailevi meseleleri gibi özel nitelikli bilgileri de yer almaktadır. Aynı şekilde işçilerin tatil izinleri veya hastalık izinleri sonrasında takım liderlerince işçilerle ‘Hoş geldin Konuşmaları’ yapılarak işçilerin tatil tecrübeleri ve hatta sağlık verileri de kaydedilmiştir.

İşçilerin yıllarca işlenen kişisel verileri işçilerin şirketle olan iş ilişkisi süreçlerinde değerlendirilmek üzere dijital olarak depolanmış ve yaklaşık 50 yöneticinin erişimine açık halde tutulmuştur. Açıklanan tüm bu nedenlerden dolayı Genel Veri Koruma Tüzüğü’nün ilgili maddeleri açıkça ihlal edilmiş ve şirkete ihlallerden dolayı 35 milyon Euro ceza kesilmiştir.