| Okuma Süresi: 2 Dakika
|

FINANSAL SEKTÖRE OLAN BORÇLARIN YENIDEN YAPILANDIRILMASI HAKKINDA YÖNETMELIK RESMI GAZETE’DE YAYINLANMISTIR.

MGC LEGAL

FINANSAL SEKTÖRE OLAN BORÇLARIN YENIDEN YAPILANDIRILMASI HAKKINDA YÖNETMELIK RESMI GAZETE’DE YAYINLANMISTIR.

15.08.2018 tarihli Resmi Gazete’de yayinlanan Bankacilik Düzenleme ve Denetleme Kurulunun (“BDDK”) 30510 sayili Finansal Sektöre Olan Borçlarin Yeniden Yapilandirilmasi Hakkinda Yönetmelik (“Yönetmelik”) ile düzenlenen hususlar çerçevesinde bankalar ile finansal kiralama, faktoring ve finansman sirketleri (“Alacakli Kuruluslar”) nezdindeki bazi borçlarin yeniden yapilandirilmasina iliskin adimlar atilmistir. Alacakli Kuruluslar’a olan kredi borçlari kapsaminda alinacak tedbirler ve geri ödeme yükümlülüklerinin yerine getirilmesi ve istihdama katkida bulunulmasi amaciyla geri ödeme kabiliyeti kazanabilecegi düsünülen borçlularin kredilerinin yeniden yapilandirilmasi için takip edilecek usul ve esaslar ilan edilmistir. Bu kapsamda Türkiye Bankalar Birligi (“TBB”), çerçeve anlasma hazirlayacaktir, BDDK tarafindan onaylanacaktir ve bu anlasmalar Alacakli Kuruluslar tarafindan kabul edilecektir. Çerçeve anlasmayi müteakip iki yil içerisinde borçlular, Alacakli Kuruluslar ile borçlarini yeniden yapilandirma sözlesmeleri imzalayabileceklerdir.

Yeniden Yapilandirmanin Kapsami

Yönetmelik’in 4. Maddesi uyarinca, Alacakli Kuruluslar nezdindeki borçlar bakimindan;

  • Kredi borçlarinin vadelerinin uzatilmasi,
  • Kredilerin yenilenmesi,
  • Ilave krediler verilmesi,
  • Anapara, faiz, temerrüt faizi, kar paylari ve kredi iliskisinden dogan her türlü sair alacaklarda kismen veya tamamen indirim yapilmasi veya vazgeçilmesi,
  • Anilan alacaklarin kismen veya tamamen istirake çevrilmesi,
  • Bu alacaklarin ayni, nakdi ya da tahsil sartina bagli bir bedel karsiligi devri, tasfiyesi, satisi veya bilanço kapsamindan çikarilmasi,
  • Diger bankalar ve alacaklilar ile protokoller yapilmasi

tedbirleri öngörülmüstür. Bu bakimdan öncelikle, borçlularin mali durumlari incelenecek ve yeniden yapilandirma kapsaminda geri ödeme kabiliyeti kazanilacagi tespit edilecektir. Geri ödeme kabiliyeti kazanacagi tespit edilemeyen borçlular yeniden yapilandirma kapsamina girmeyecektir. Bu degerlendirme BDDK tarafindan atanacak olan bir kurulus tarafindan gerçeklestirilecektir.

Yararlanma Süresi ve Yeniden Yapilandirma Anlasmalari

Yönetmelik’in 5. Maddesi uyarinca, çerçeve anlasmanin imzalanmasini takip eden iki yil içerisinde yeniden yapilandirma sözlesmesinin borçlular ile Alacakli Kuruluslar arasinda akdedilmis olmasi gerekmektedir. Ayrica müsteri sirri niteligindeki bilgiler dolayisiyla akdedilecek yeniden yapilandirma sözlesmelerine ilaveten gizlilik sözlesmesi imzalanmasi zorunlulugu getirilmistir.

Çerçeve Anlasmalarda Düzenlenecek Hususlar

Yönetmelik’in 7. Maddesi uyarinca çerçeve anlasmalarda, yeniden yapilandirma sürecinin isleyisi, usul ve esaslari, aykirilik halleri, taraflarin hak ve yükümlülükleri, yararlanacak borçlularin asgari nitelikleri, yeniden yapilandirma sözlesmesinin asgari unsurlari ve borçlular ile Alacakli Kuruluslar’in hak ve yükümlülükleri belirlenecektir. Bu kapsamda, akdedilen yeniden yapilandirma sözlesmelerinden dogan uyusmazliklarin çözümü için BDDK tarafindan atanacak olan Hakem Heyeti olusturulacaktir. Çerçeve anlasmalari TBB ve Alacakli Kuruluslar arasinda akdedilecek olup, BDDK’nin onaylamasini müteakip yürürlüge girecektir. Ayrica TBB’nin, ölçek büyüklügü ve sektörü bakimindan farkli niteliklere sahip borçlular bakimindan gruplandirmalar yaparak her bir borçlu grubu için ayri bir çerçeve anlasmasi hazirlama yetkisi bulunmaktadir.