Paylaş
MGC Legal Telegram
AŞAĞI KAYDIR

YAYINLAR

Türk İş Hukuku Mevzuatında Uzaktan Çalışma

Halk arasından home ofis ya da evden çalışma denilen çalışma modeli, esasında sıkça uygulanan bir çalışma modelidir. Klasik işyeri tanımından çıkılarak, çalışanın çalıştığı yeri serbest olarak belirlediği bir çalışma sistemidir. Özellikle teknolojinin gelişmesi ile gerek bilişim sektöründe gerekse de satış sektöründe sıkça kullanılan uzaktan çalışma uygulaması, teknolojik gelişmelere kendisini adapte edebilmiş birçok işyeri tarafından tercih edilmektedir.

DEVAMI
7242 Sayılı Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkında Kanun ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun ile Getirilen Değişiklikler

Ülkemizde Mart ayında etkisini hissettirmeye başlayan Koronavirüs (COVID19) salgını, kamu sağlığının korunması adına pek çok hukuki tedbirin uygulanması zorunluluğunu ortaya çıkarmıştır. Bu kapsamda salgının etkileri bakımından yüksek risk grubunda olan kişilerin sokağa çıkmasının yasaklanması ile hafta sonu genel sokağa çıkma yasaklarının uygulanması, salgının yayılma hızının düşürülmesi adına kalabalık grupların toplandığı eğlence yerlerinin kapatılması gibi pek çok tedbirin alınması gündeme gelmiştir.

DEVAMI
MGC Legal Veri Otoriteleri Aylık Gelişmeler Bülteni- Mart

MGC Legal Mart ayı Veri Otoriteleri Aylık Gelişmeler bültenine göz atmak ister misiniz? 

 

DEVAMI
Paris Ve Viyana Sözleşmeleri Ekseninde Nükleer Enerji Hukuku Ve Nükleer Kazalarda Hukuki Sorumluluk

Özellikle son on beş yıldır Türkiye’nin enerji gündeminde ön sıralarda yer alan Nükleer Santraller için ilk somut adımın atıldığı Mayıs 2010’dan bu yana ciddi bir mesafe kat edilmiştir. İlk olarak Akkuyu Nükleer Güç Santrali için Rusya Federasyonu ile başlayan süreç, devamında Japonya ve Fransa ile Sinop’ta ikinci bir nükleer güç santrali inşaası için yapılan görüşmeler ile devam etmiştir.. 2015 yılında ise, yetkili mercilerce İğneada’da üçüncü bir santral için düğmeye basıldığı ve inşaası için Çin ve ABD’li şirketler ile ön görüşmeler yapıldığı ifade edilmiştir. Bugün gelinen noktada, temeli 2018’de atılan Akkuyu Nükleer Güç Santralinde çalışmalar devam etmektedir. Burada 2023’e kadar projeyi tamamlayıp ilk enerji üretimini başlatmak hükümetin önemli hedefleri arasında yer almıştır. Sinop ve İğneada’da yapılması planlanan santraller için ise çalışmalar devam etmektedir.

DEVAMI
Covid-19 Ve Sözleşmeler Nezdindeki Olası Etkileri

Koronavirüs, diğer ismiyle COVID-19, ilk olarak Aralık 2019’da Çin Halk Cumhuriyeti’nin Wuhan kentinde tespit edilmiş ve hızla birçok bölgeye yayılarak insan sağlığını tehdit eden dünya çapında bir salgın hastalığa neden olmuştur. Kesin veriler ile tedavisi bulunmayan virüsün, birçok ülkede hayati gereklilik arz edenler dışındaki tüm faaliyetlerin durdurulması, kültür, sanat, spor ve benzeri tüm etkinliklerin askıya alınması ve nüfusun evden dışarı çıkmamasının tavsiye edilmesi yahut sokağa çıkma yasağı uygulanması gibi tedbirler ile yayılma hızı engellemeye çalışılmaktadır.

 

DEVAMI
© MGCLEGAL 2020 / BÜTÜN HAKLARI SAKLIDIR.
Yukarı Git