Paylaş
MGC Legal Telegram
AŞAĞI KAYDIR

Haberler

İrtikap Suçu Nedir?

İrtikap suçu nedir, cezası ne kadar? Rüşvet ve irtikap suçları arasındaki farklar neler? Avukat Özlem Hayalioğlu ve Stajyer Avukat Zeynep Kuruca, konuyla ilgili merak edilenleri aktardı.

DEVAMI
Koronavirüs Sürecinin Boşanma Davalarına Etkisi

Çin’de ortaya çıkan ve dünya geneline yayılan COVID-19 salgınından 1.5 milyon insanın etkilendiği düşünüldüğünde insanların medeni hallerinin de görünüm değiştirebileceği öngörülmektedir.

Süreç sona erip istatistiklere bakıldığında evlilikler mi, boşanmalar mı artacak bilinmez ancak aile hukuku bağlamında bir kısım sorunun cevaplanması gereği doğmuştur.

DEVAMI
“Bir internet servis sağlayıcısının veri ihlal bildirimi hakkında” Kişisel Verileri Koruma Kurulunun 12.03.2020 tarih ve 2020/213 sayılı Karar Özeti

Özet: Bir internet servis sağlayıcısının veri ihlal bildirimi Kuruma intikal etmiştir. Söz konusu bildirimin, Kurum tarafından incelenmesi neticesinde, yazılım geliştiricilere sözlü olarak aktarılmış olan değişiklik talebinin test ortamında değil de gerçek ortamda yapılarak ilgili prosedürleri uygulamaması ve test süreçlerinin yetersizliği veri sorumlusunun tarafından belirtilmiş olup bu durumun uygulama güvenliği açısından gerekli teknik ve idari tedbirlerin alınmadığı, müşterilere ait kimlik ve finans verilerinin yapılan hata sonucunda görüntülenmesinin teknik bir eksiklik olduğu, veri sorumlusunun bir veri güvenliği politikasının bulunduğu ancak politikanın yürürlük tarihinin veri ihlalinin  gerçekleştiği tarihten sonra olduğu dikkate alınarak, veri güvenliğini sağlamaya yönelik gerekli teknik ve idari tedbirleri almayan Şirket hakkında Kanunun 18 nci maddesinin (1) numaralı fıkrasının (b) bendi uyarınca 300.000 TL idari para cezasının uygulanmasına karar verilmiştir.

DEVAMI
Görevi Kötüye Kullanma Nedir, Hangi Durumlarda Suç Sayılır?

Görevi kötüye kullanma suçu nedir? Görevi kötüye kullanma suçu nasıl oluşur? Konuyla ilgili merak detayları ve cezai yaptırımlarını Avukat Özlem Hayalioğlu ve Stajyer Avukat Zeynep Kuruca açıkladı.

DEVAMI
 Yargıtay 11. Hukuk Dairesi’nin “MENFİ TESPİT DAVALARININ DAVA ŞARTI ARABULUCULUĞA TABİ OLUP OLMADIĞINA DAİR DEĞERLENDİRMESİNİN YER ALDIĞI” kararın incelenmesi

10.02.2020 tarihinde verilmesine rağmen yakın zamanda gerekçesi paylaşılan kararı MGC Legal Dava Departmanı olarak değerlendirdik.

DEVAMI
© MGCLEGAL 2020 / BÜTÜN HAKLARI SAKLIDIR.
Yukarı Git