Paylaş
MGC Legal Telegram
AŞAĞI KAYDIR

Haberler

Nafaka nedir? Nafaka davalarına ilişkin bilinmesi gerekenler nelerdir? MGC Legal Avukatlarından Aslı Doğanay Nafaka le İlgili Bilinmeyenleri Hürriyet'te Cevapladı

Sosyal medya paylaşımlarının delil niteliği var mıdır? Delil olarak paylaşılan belgelerin akıbeti ne olur? MGC Legal Avukatlarından Aslı Doğanay sosyal medya mesajlarının hukuki süreçleri ile ilgili bilinmeyen soruları Hürriyet TV'de cevapladı.

 

DEVAMI
“Bir Uçak Bileti Satış Firması Olan Veri Sorumlusu Hakkındaki Şikayetle İlgili” Kişisel Verileri Koruma Kurulunun 06.02.2020 Tarihli Ve 2020/86 Sayılı Karar Özeti

Özet: İlgili kişi tarafından bir uçak bileti satış firmasına yapılan e posta değişikliği talebinin reddedilmesi üzerine veri sorumlusu kurum tarafından talimatlandırılmıştır. Buna binaen ilgili kişinin ikinci kez yönelttiği aynı talebine cevap verilememesi üzerine somut olay bakımından veri sorumlusuna başvuru usul ve esasları hakkındaki tebliğe aykırı olarak gerekli idari tedbirlerin alınmadığını bahisle veri sorumlusuna 50.000 TL idari para cezası uygulanmasına karar verilmiştir. 

DEVAMI
“Bir Bankanın Potansiyel Müşteri Kazanımı Amacıyla İlgili Kişinin Kişisel Verilerini Hukuka Aykırı Şekilde İşleyerek Hesap Açmasına İlişkin Olarak Kurula Yapılan Başvuru Hakkında” Kişisel Verileri Koruma Kurulunun 2020/103 Sayılı Karar Özeti

Özet: İlgili kişinin 2018 yılı sonunda bir Banka şubesinde mevduat hesabı açtırmak istediğinde aynı Bankanın başka bir ildeki şubesinde açılan bir ticari hesabının olduğu fark ederek adına hesap açılması hakkında Kişisel Verileri Koruma Kuruluna ilettiği şikayet başvurusunun Bankadan alınan bilgi ve belgelerle birlikte incelenmesini talep etmiştir. Bir bankanın potansiyel  müşteri kazanımı amacıyla yapılan bir çalışmada ilgili kişinin kişisel verilerini hukuka aykırı şekilde temin ederek ticari bir hesap oluşturulduğu ancak Temel Bankacılık Hizmet Sözleşmesi imzalanmadan hesabın aktif olmayacağını beyan etmiş olsa da, Bankanın Kanunun 12 nci maddesinin (1) numaralı fıkrasının (a) bendindeki kişisel verilerin hukuka aykırı olarak işlenmesini önlemek amacıyla gerekli idari ve teknik tedbirlerin alınması yükümlülüğüne aykırı hareket ettiği kanaatine varılmış olup Banka hakkında Kanunun 18 inci maddesinin (b) bendi kapmasında 210.000 TL idari para cezası uygulanmasına karar verilmiştir.

 

 

 

DEVAMI
Paket Tur Sözleşmelerinin Mücbir Sebep Bakımından Değerlendirilmesi

Paket tur nedir? Paket tur sözleşmelerinde tüketiciler nelere dikkat etmelidir? Değişiklik ve iptali durumunda nasıl bir yol izlenmelidir? Av. Sinem Rumeli ve Stajyer Avukat Ekrem Can Narin konuyla ilgili önemli bilgiler aktardı.

 

 

DEVAMI
 Covid-19 İle Mücadele kapsamında Şantiyelerde Alınması Gereken Tedbirlere İlişkin Kılavuz Yayımladı

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, Yeni Tip Korona Virüsle (Covid-19) Mücadele kapsamında Şantiyelerde Alınması Gereken Tedbirlere ilişkin kılavuz yayımladı.

 

Kaynak: https://www.ailevecalisma.gov.tr/tr-tr/haberler/santiyelerde-alinacak-yeni-koronavirus-tedbirleri/

DEVAMI
© MGCLEGAL 2020 / BÜTÜN HAKLARI SAKLIDIR.
Yukarı Git