Share
MGC Legal Telegram
Scroll

News

684 Sayili KHK Ile OHAL'de Gözalti Süresi Kisaldi

684 Sayili KHK Ile OHAL'de Gözalti Süresi Kisaldi

Olaganüstü hal kapsaminda bazi düzenlemeler yapilmasi; Anayasanin 121 inci maddesi ile 25/10/1983 tarihli ve 2935 sayili Olaganüstü Hal Kanununun 4 üncü maddesine göre, Cumhurbaskaninin baskanliginda toplanan Bakanlar Kurulu’nca 2/1/2017 tarihinde kararlastirilmistir.

\r\n\r\n

23.01.2017 tarihinde yayinlanan resmi gazete ile OHAL döneminde 30 gün olan gözalti süresi kisaldi. 684 sayili KHK’nin 10. Maddesinde belirtildigine göre, gözalti süresi 7 günü geçemeyecektir. Cumhuriyet savcisi gerek görürse yazili olarak 7 gün daha uzamasi için emir verebilecektir.

\r\n\r\n

Geçici madde 1’de belirtildigine göre ise 23 Ocak 2017 yani bugünden önceki gözaltilarda, gözalti süresi 30 gün olarak uygulanmaya devam edecegi belirtilmektedir.

\r\n\r\n

 

\r\n\r\n

MADDE 3 – 4734 sayili Kanunun 11 inci maddesinin birinci fikrasinin (g) bendi asagidaki sekilde degistirilmis ve ayni Kanuna asagidaki geçici madde eklenmistir.              

\r\n\r\n

“g) Terör örgütlerine iltisaki yahut bunlarla irtibati oldugu Emniyet Genel Müdürlügü tarafindan bildirilen gerçek ve tüzel kisiler ile bu kapsamda oldugu Millî Istihbarat Teskilati Müstesarligi tarafindan bildirilen yurt disi baglantili gerçek ve tüzel kisiler.”

\r\n\r\n

“GEÇICI MADDE 18- 11 inci maddenin birinci fikrasinin (g) bendi hükümleri, 10/11/2016 tarihli ve 6758 sayili Olaganüstü Hal Kapsaminda Bazi Düzenlemeler Yapilmasi Hakkinda Kanun Hükmünde Kararnamenin Degistirilerek Kabul Edilmesine Dair Kanunun 19 uncu maddesi kapsaminda kayyimlik yetkisi Tasarruf Mevduati Sigorta Fonuna devredilen veya Tasarruf Mevduati Sigorta Fonunun kayyim olarak atandigi sirketler hakkinda uygulanmaz.”

\r\n\r\n

 

\r\n\r\n

MADDE 4 – 17/7/2004 tarihli ve 5233 sayili Terör ve Terörle Mücadeleden Dogan Zararlarin Karsilanmasi Hakkinda Kanunun 5 inci maddesinin birinci fikrasinin (b) bendinde yer alan “cenaze giderleri” ibaresi “cenaze giderlerinin” seklinde degistirilmis ve “ile Sosyal Yardimlasma ve Dayanismayi Tesvik Fonundan yapilan yardimlarin” ibaresi yürürlükten kaldirilmistir.

\r\n\r\n

 

\r\n\r\n

MADDE 5 – 19/10/2005 tarihli ve 5411 sayili Bankacilik Kanununun 143 üncü maddesine birinci fikrasindan sonra gelmek üzere asagidaki fikra eklenmistir.

\r\n\r\n

“Sermayesinin yaridan fazlasi dogrudan veya dolayli olarak kamuya ait olan veya kamu tarafindan kontrol edilen bankalarin alacaklarinin varlik yönetim sirketlerine satisinda uygulanacak usul ve esaslari belirlemeye Kurul yetkilidir.”

\r\n\r\n

 

\r\n\r\n

MADDE 6 – 6/12/2012 tarihli ve 6362 sayili Sermaye Piyasasi Kanununun 92 nci maddesine asagidaki fikra eklenmistir.

\r\n\r\n

“(3) Bu madde kapsaminda Kurul tarafindan açilan dava ve takipler ile ihtiyati tedbir ve ihtiyati haciz taleplerinde Kurul her türlü harç ve teminattan muaftir.”

\r\n\r\n

 

\r\n\r\n

MADDE 7 – 6362 sayili Kanunun 94 üncü maddesinin ikinci fikrasi asagidaki sekilde degistirilmistir.

\r\n\r\n

“(2) 92 nci maddenin birinci ve üçüncü fikralari bu madde bakimindan da uygulanir.”

\r\n\r\n

 

\r\n\r\n

MADDE 9 – 19/8/2016 tarihli ve 6741 sayili Türkiye Varlik Fonu Yönetimi Anonim Sirketinin Kurulmasi ile Bazi Kanunlarda Degisiklik Yapilmasina Dair Kanunun 4 üncü maddesinin birinci fikrasina asagidaki bent eklenmistir.

\r\n\r\n

“d) Iktisadi devlet tesekküllerinden, bunlarin müessese, bagli ortaklik, isletme, isletme birimleri ile varliklari ve istiraklerindeki kamu paylarindan, sermayesinin tamami veya yarisindan fazlasi Devlete ve/veya diger kamu tüzel kisilerine ait olan ticari amaçli kuruluslardaki kamu paylarindan, sermayesinin tamami kamuya ait olan ticari amaçli kuruluslarin sahip oldugu hisse ve varliklardan, Devletin diger istiraklerindeki kamu paylarindan ve Hazineye ait paylardan Bakanlar Kurulu tarafindan Türkiye Varlik Fonuna aktarilmasina veya Sirket tarafindan yönetilmesine karar verilenlerden,”

\r\n\r\n

 

\r\n\r\n

"MADDE 10 - 18/10/2016 tarihli ve 6749 sayili Olaganüstü Hal Kapsaminda Alinan Tedbirlere Iliskin Kanun Hükmünde Kararnamenin Degistirilerek Kabul Edilmesine Dair Kanunun 6. maddesinin birinci fikrasinin (a) bendi asagidaki sekilde degistirilmistir.

\r\n\r\n

a) Gözalti süresi, süphelinin yakalama yerine en yakin hakim veya mahkemeye gönderilmesi için zorunlu süre hariç, yakalama anindan itibaren yedi günü geçemez. Delillerin toplanmasindaki güçlük veya süpheli sayisinin çoklugu nedeniyle Cumhuriyet savcisi, gözalti süresinin yedi gün süreyle uzatilmasina yazili olarak emir verebilir."

\r\n\r\n

 

\r\n\r\n

MADDE 11 – 8/11/2016 tarihli ve 6755 sayili Olaganüstü Hal Kapsaminda Alinmasi Gereken Tedbirler ile Bazi Kurum ve Kuruluslara Dair Düzenleme Yapilmasi Hakkinda Kanun Hükmünde Kararnamenin Degistirilerek Kabul Edilmesine Dair Kanunun 3 üncü maddesinin birinci fikrasinin (a) bendinde yer alan “otuz günü geçemez” ibaresi “süphelinin yakalama yerine en yakin hâkim veya mahkemeye gönderilmesi için zorunlu süre hariç, yakalama anindan itibaren yedi günü geçemez” seklinde degistirilmis, ayni bende asagidaki cümle eklenmis ve ayni fikranin (m) bendi yürürlükten kaldirilmistir.

\r\n\r\n

“Delillerin toplanmasindaki güçlük veya süpheli sayisinin çoklugu nedeniyle Cumhuriyet savcisi, gözalti süresinin yedi gün süreyle uzatilmasina yazili olarak emir verebilir.”

\r\n\r\n

 

\r\n\r\n

GEÇICI MADDE 1 - Bu Kanun Hükmünde Kararnamenin yayimi tarihinden önce, 26/9/2004 tarihli ve 5237 sayili Türk Ceza Kanununun Ikinci Kitap Dördüncü Kisim Dördüncü, Besinci, Altinci ve Yedinci Bölümlerinde tanimlanan suçlar, 12/4/1991 tarihli ve 3713 sayili Terörle Mücadele Kanunu kapsamina giren suçlar ve toplu islenen suçlar nedeniyle gözaltina alinan kisiler hakkinda gözalti süresi en çok otuz gün olarak uygulanir.

\r\n
© MGCLEGAL 2020 / ALL RIGHTS RESERVED.
Back to top